Promotion battle opens

0
Have your say

AN interesting promotion battle is opening up in division one after some of the main contenders slipped up.

The Wreck surprised the Railway with a commanding display to put themselves in with a chance of promotion and it was also a great week for the Boot and Slipper as they not only beat the Victoria 5-2 but also beat the Railway in the Sunday Cup semi-final.

They will now face the Out of Town in the final after they beat Heanor MW over two legs.

Fixtures for August 16

Premier Division: Somercotes SC v Out of Town; Heanor Town FC v Strutt Club (Belper); Staff of Life v Station (Westhouses); Coronation Club A v Carnfield Club; Gate Inn (Loscoe) v Miners Arms; Seven Stars Riddings v Heanor MW.

Division One: Red Lion Fritchley v Victoria; Eclipse Loscoe v Sunnyside Club; Railway Ripley v George Ripley; The Wreck v Jacksdale Social Club; Greyhound Pinxton v Red Lion Riddings; Boot and Slipper v Railway Selston; Westhouses Social Club v Coronation Club B.

Division Two: Beehive v Alfreton Town SSC; Jessop Arms v Black Bulls Head; Devonshire v Jug and Glass; Eagle Tavern v Codnor Park & Ironville SC; Blue Bell (South Wingfield) v Hawthorns; Spanker v Travellers Rest.

Week 18 results

Premier Division: Gate Inn (Loscoe) 4 (203), Out of Town 3 (204); The Kestrel 2 (176), Strutt Club 5 (185); Somercotes Snooker Club 1 (192), Station (Westhouses) 6 (200); Heanor Town FC 5 (177), Carnfield Club 2 (176); Staff of Life 7 (220), Coronation Club A 7 (208); Seven Stars (Riddings) 2 (186), Miners Arms 5 (195).

Division One: Boot and Slipper 5 (166), Victoria 2 (145); Greyhound Pinxton 2 (168), Sunnyside Club 5 (174); Red Lion Fritchley 7 (146), George Ripley 0 (126); Eclipse Loscoe 5 (183), Jacksdale SC 2 (1790; Railway Ripley 0 (140), The Wreck 7 (190); Coronation Club B 2 (185), Red Lion Riddings 5 (188); Westhouses Social Club 0 (137), Railway Selston 7 (188).

Division Two: Beehive 2 (176), Travellers Rest 5 (197); Jessop Arms 2 (153), Hawthorns 5 (154); Devonshire 0 (140), Alfreton Town SSC 7 (170); Eagle Tavern 0 (175), Black Bulls Head 7 (198);Codnor Park & Ironville SC 2 (197), Moulders Arms 5 (199); Blue Bell (Sth Wingfield) 4 (158), Spanker 3 (165).

Sunday Cup semi-finals: Out of Town 4, Heanor MW 0; Boot and Slipper 4, Railway Ripley 2.

High scores:

30 inc 15 by I Yates (Victoria)

30 inc 13 by I McNeil (Station)

29 inc 15 by A Thompson (Staff of Life)

20 inc 14 by M Dawes (Moulders)

28 inc 13 by P Smith (Strutt Club)

28 inc 13 by N Foulke (Somercotes SC)

28 inc 14 by J Maguire (Somercotes SC)

27 inc 12 by B Baines (Staff of Life)

26 inc 14 by E Johnson (Beehive)

26 inc 13 by P Thornhill (Coro’ A)

26 inc 13 by B Brookes (Gate)

Stick-ups:

14 by P North (Miners Arms)

13 by P Smith (Spanker)

11 by J Hopkins (Codnor Park SC)

11 by A Burnham (Hawthorns)

10 by I Dodsley (Kestrel)

Tables (top six only)

Premier Division P Pts

Staff of Life 17 82

Miners Arms 16 73

Strutt Club 16 71

Coronation Club A 17 67

Seven Stars 16 67

Heanor MW 16 59

Division One

Railway Selston 18 107

Railway Ripley 17 78

Coronation Club B 18 77

Eclipse Loscoe 18 75

Boot and Slipper 18 69

The Wreck 18 69

Division Two

Black Bulls Head 15 85

Hawthorns 15 72

Codnor Park 16 66

Jessop Arms 16 63

Blue Bell (Sth Wing) 16 62

Alfreton Town SC 15 56