WHAT’S ON OVER THE WEEKEND

editorial image
0
Have your say

WELCOME to our brand new weekly feature which will give local sports fans the chance to see all the weekend’s fixtures which involve teams in the Ripley and Heanor areas, all in one place.

Make our website your first port of call each week.

Fixtures for Saturday, February 4

FOOTBALL

FA Carlsberg Trophy, third round

Gateshead v Alfreton Town, 3pm

East Midlands Counties League

Premier Division Heanor Town v Blackwell MW, 3pm Holbrook Sports v Holwell Sports, 3pm

Midlands Regional Alliance Premier Division Swanwick Pentrich Road v Allenton United, 2.30pm

Division One

Ripley Town v Punjab United, 2.30pm

Division Two

Wirksworth Town Reserves v Ambergate

Matlock & District Football League

Manor Pharmacy Cup, quarterfinals

Miners Arms (Alfreton) v Shirland MW

Matlock Cup, quarter final

Codnor Miners Arms v Chesterfield Town Reserves

Black Hippo v AFC South Wingfield

AFC Lea Holloway v Riddings Rovers

RUGBY UNION

Midlands 3 East (North)

Amber Valley RFC 1st XV v Grimsby 1st XV, 2.15pm

NLD Pennant League, Group 4

Woodhouse Giants 1st XV v Ripley Rhinos 1st XV

Fixtures for Sunday, February 5

FOOTBALL

Kickstart League

Ripley Rangers Under-10s v Tibshelf Tigers Reds, 1.30pm

(at The Bentinck)

Alfreton & District Sunday Football League

Alfreton Insurance Division Three

Bulls Head v Hilcote MW

Gallows Inn v Seven Stars

Fixtures for Tuesday, February 7, 2012

FOOTBALL

Blue Square Bet Premier Division

Alfreton Town v Mansfield Town, 7.45pm

DARTS & DOMINOES

Heanor United Clubs League

Ilkeston 66 Club v Coronation Club Eastwood Conservative Club v Heanor MW Underwood MW v Sunnyside Eastwood Victory Club v Shipley WMC

Fixtures for Wednesday, February 8, 2012

DARTS

Ripley Elite Darts Singles League

Sportsdale Division

Dave Allcock v Pete Slater

Wayne Pepper v Ian Byard

Daz Brown v Andy Baker

Dale Mills v Aden Kirk

Neil Beresford v Daz Allsopp

Rob Staley v Bryn Johnson

Brian Kirk v Martyn Cutbush

Rick Gray v Wayne Howe

Ash Fisher v Tony Palfreyman

Terry Birch v Clive Fuller

Martin Lomas v John Selby

Daz Sullivan v Matt Padgett

Ian Richardson v Tracey Johnson

PJz Division

Tim Ray v Phil Henshaw

Mike Ivekich v Mark Croson

Alan Evans v John Bush

Martin Richards v Jo Oldershaw

Daz Sinfield v Ash Spencer

Craig Atter v Matt Allsopp

Duncan Hardie v Ant Parry

Colin Rich v Aron Gregory

Craig Gillott v Reece Spurr

Kev Wragg v Paul Croson

Paul Brown v John Upton

Rich Hassall v Scott McGuinn

Mel Hopkins v Steve Wayne

If your team/club/league is not listed, just email us and let us know your fixtures each week and we will add them to our list.

Send your details to: sport@rhnews.co.uk