Derbyshire County Cricket League tables (up to and inc. Sunday, May 22)

0
Have your say

P W D L Pts

Abbey Glass Division 1

Denby 4 4 0 0 93

Sawley & LE Park 4 2 2 0 87

Clifton 4 3 0 1 72

*Stainsby Hall 4 2 2 0 69

*Swarkestone 4 1 2 1 64

Matlock 4 1 1 2 54

Elvaston 4 1 1 2 53

Marehay 4 1 1 2 47

Staveley Welfare 4 1 0 3 39

Clay Cross 4 1 0 3 36

Rolleston 4 0 2 2 36

Eckington 4 0 3 1 25

Burton Glass Division 2

Tutbury 4 3 1 0 77

Duffield 4 2 1 1 74

Cutthorpe 4 2 1 1 73

*Sandiacre Town 2 4 2 1 1 72

South Wingfield 4 1 2 1 67

Ambergate 4 1 2 1 62

Nutbrook 4 2 0 2 60

Belper Meadows 4 1 2 1 53

Denby 2 4 0 3 1 48

Shipley Hall 4 0 3 1 46

Aston-on-Trent 4 0 2 2 40

Derby Congs 4 0 2 2 40

‘the follow on’ Division 3

Ockbrook & B’wash 2 4 3 1 0 80

Holmewood 4 3 0 1 74

Langley Mill Utd 4 2 1 1 71

Walton-on-Trent 4 1 2 1 60

Brailsford 4 2 0 2 59

Pilsley 4 2 1 1 55

Lullington Park 2 4 2 0 2 54

Mickleover 4 1 1 2 54

Spondon 2 4 1 1 2 53

Wirksworth & Middleton 4 1 0 3 44

Alrewas 4 1 1 2 39

+Trentside 4 0 2 2 18

Croots Farm Shop Division 4N

Breadsall 4 3 1 0 88

Clowne Town 4 1 3 0 83

Heanor Town 4 2 2 0 69

Riddings 4 2 1 1 65

West Hallam WR 4 2 0 2 60

Chesterfield 2 4 0 4 0 57

Darley Dale 4 1 2 1 55

Ilkeston Rutland 2 4 1 1 2 47

Marehay 2 4 0 4 0 47

Morton Colliery 4 1 1 2 37

Allestree 4 0 2 2 36

Alfreton 2 4 0 1 3 25

Viceroy Restaurant Division 4S

Hilton 4 4 0 0 88

Ticknall 2 4 2 2 0 83

Alvaston & Boulton 2 4 1 3 0 80

Swarkestone 2 4 3 0 1 72

Elvaston 2 4 2 2 0 68

Barton 4 2 1 1 61

Quarndon 2 4 1 2 1 59

Dunstall 2 4 1 0 3 47

Etwall 4 1 0 3 40

Darley Abbey 3 0 2 1 33

Sawley & LE Park 2 3 0 0 3 17

Little Eaton 4 0 0 4 14

Geoff Cox Cars Division 5N

Denby 3 4 2 2 0 70

Swanwick Hall 4 2 1 1 68

Belper Amateurs 4 1 2 1 68

Clowne Town 2 4 1 1 2 63

Matlock 2 4 1 3 0 62

Ambergate 2 4 2 1 1 61

Duffield 2 4 1 1 2 59

South Wingfield 2 4 2 0 2 54

Selston Town 3 2 0 1 49

Clay Cross 2 4 1 1 2 49

Ashover 4 1 1 2 48

Belper Meadows 2 3 0 1 2 22

Derbyshire Cricket Society Division 5S

Burton 4 4 0 0 108

Rolleston 2 4 3 1 0 88

Winshill 4 2 1 1 71

Melbourne Town 4 2 1 1 68

Rolls Royce Leisure 2 4 2 0 2 56

Aston-on-Trent 2 4 1 1 2 54

Clifton 2 3 2 0 1 46

Brailsford 2 4 1 1 2 37

Littleover Centurions 3 1 1 1 33

Lullington Park 3 4 1 0 3 32

Alrewas 2 4 0 1 3 25

Derby Congs 2 4 0 1 3 23

CN Wright (Codnor) Butchers Division

Langley Mill Utd 2 4 3 1 0 95

Sandiacre Town 3 3 3 0 0 76

Codnor 4 3 0 1 71

Eckington 2 4 2 1 1 65

Shipley Hall 2 4 1 2 1 56

Breadsall 2 4 2 0 2 50

Staveley Welfare 2 4 1 1 2 45

Stainsby Hall 2 4 1 0 3 40

Cromford Meadows 4 1 0 3 39

Chesterf’ld Barbarians 3 1 0 2 35

Cutthorpe 2 4 0 1 3 18

Alfreton 3 2 0 2 0 15

Engments Division 6S

Rosehill Meths 4 3 1 0 100

Tutbury 2 4 3 1 0 91

Uttoxeter 4 2 2 0 69

Mickleover 2 4 1 2 1 57

Ockbrook & B’wash 3 4 1 2 1 57

Nutbrook 2 4 1 3 0 48

Stanton Elks 3 1 1 1 43

Trentside 2 3 0 2 1 41

Spondon 3 4 1 1 2 40

Barton 2 4 1 1 2 38

Castle Donington Tn 4 1 0 3 33

Elvaston 3 4 0 0 4 22

Marston’s Pedigree Division 7N

Whitmoor RC 4 2 2 0 83

Ashover 2 3 1 2 0 60

Marehay 3 4 2 1 1 57

Allestree 2 4 1 2 1 53

Sawley & LE Park 3 4 1 3 0 50

Butterley Utd 3 1 2 0 45

Heanor Town 2 3 1 2 0 38

Darley Dale 2 4 1 2 1 35

Mugginton 3 1 1 1 34

Belper Amateurs 2 4 1 1 2 28

West Hallam WR 2 4 0 1 3 20

Belper Meadows 3 4 0 1 3 15

Brookside Press Division 7S

Littleover Centurions 2 4 3 1 0 79

Abbots Bromley 4 2 2 0 78

Rolleston 3 4 2 1 1 71

Walton-on-Trent 2 4 2 1 1 65

Hartshorne 4 2 0 2 61

Hilton 2 4 1 1 2 52

Ashby Town 3 2 0 1 48

Darley Abbey 2 4 1 0 3 42

Quarndon 3 4 1 2 1 39

Etwall 2 4 1 1 2 38

Ticknall 3 3 1 0 2 37

Ashbourne 4 0 1 3 19

JSF Stainless Ltd Division 8N

Wingerworth S 5 2 2 1 76

Ockbrook & B’wash 4 4 2 2 0 74

Swanwick Hall 2 4 1 2 1 64

Wirksworth & Midd. 2 4 0 4 0 62

Morton Colliery 2 4 1 2 1 58

Pilsley 2 4 1 2 1 56

Holmewood 2 4 1 2 1 55

Kirk Langley 4 2 1 1 53

Riddings 2 4 0 3 1 37

Ilkeston Rutland 3 4 1 1 2 31

Sawley & LE Park 4 3 0 3 0 26

Clay Cross 3 4 0 2 2 19

Pope Machinery Division 8S

Spondon 4 4 2 2 0 92

Dunstall 3 4 3 0 1 73

Alvaston & Boulton 3 4 2 2 0 68

Yoxall 4 2 2 0 68

Winshill 2 4 2 1 1 65

Packington 4 2 1 1 64

Draycott & Hanbury 4 2 0 2 56

Marstons 4 1 1 2 40

Lullington Park 4 4 0 2 2 24

Quarndon 4 4 0 2 2 23

Brailsford 3 4 0 2 2 20

Kings Bromley 4 0 1 3 20

Graham Hitchcock Elec. Contractors

Ambergate 3 4 4 0 0 93

Awsworth 4 3 0 1 85

Denby 4 4 3 0 1 74

Calow 4 2 1 1 71

Clowne Town 3 4 2 1 1 66

West Hallam WR 3 4 1 1 2 40

Little Eaton 2 4 1 0 3 37

Cutthorpe 3 4 1 0 3 36

Nutbrook 3 3 1 0 2 28

Matlock 3 2 1 1 0 26

Codnor 2 4 0 1 3 23

Duffield 3 3 0 1 2 20

Eaton’s Jewellers Division 9S

Hartshorne 2 4 3 1 0 72

Melbourne Town 2 4 2 1 1 59

Trentside 3 3 2 1 0 50

Stanton Elks 2 4 1 2 1 48

#Burton 2 4 1 2 1 43

Uttoxeter 2 2 1 1 0 42

Ticknall 4 4 1 1 2 38

Swarkestone 3 3 1 1 1 34

Rosehill Meths 2 3 1 0 2 30

Derby Congs 3 3 1 0 2 27

Alvaston & Boulton 4 2 0 2 0 12

Alrewas 3 4 0 0 4 9

Marston’s Pedigree Division 10N

Wirksworth & Midd. 3 4 4 0 0 98

Mickleover 3 3 3 0 0 71

Butterley Utd 2 4 2 0 2 61

Brailsford 4 4 1 1 2 60

Breadsall 3 3 1 1 1 48

Darley Abbey 3 3 2 0 1 45

Cromford Meadows 2 4 1 0 3 40

Ashover 3 4 0 2 2 39

Alfreton 4 4 1 2 1 38

Eckington 3 3 1 0 2 37

Kirk Langley 2 4 1 0 3 37

John Wallis (Consultancy) Division 10S

Clifton 3 4 3 1 0 82

Walton-on-Trent 3 4 3 0 1 80

Tutbury 3 4 3 1 0 79

Trentside 4 4 3 1 0 77

Rolleston 4 4 1 3 0 70

Barton 3 5 1 2 2 60

Dunstall 4 4 2 1 1 58

Hilton 3 4 2 0 2 56

Ashbourne 2 4 1 1 2 36

Elvaston 4 5 0 0 5 28

Yoxall 2 4 0 1 3 18

Castle Donington T 2 4 0 1 3 14

* slow over rate, # ineligible players, + disciplinary reasons, $ no scorer