Derbyshire County Cricket League results

0
Have your say

Results for Saturday, June 23

Abbey Glass Division 1

Duffield (27pts) 168 all out [49.2 overs] (B McGonigal 48, A Mace 4-32) beat Alfreton (5pts) 114 all out [37 overs] (A Gwatkin 43, A Jones 6-32) by 54 runs.

Eckington (7pts) 162-8 [44 overs] (A Van Dam 35, D Conway 5-39) drew with Matlock (19pts) 226-7 [44 overs] (D Conway 142, P Blair 4-49)

Ilkeston Rutland (2pts) 86 all out [32.4 overs] (T Bullimore 3-11) lost to Staveley Welfare (22pts) 91-4 [23.5 overs] (C Bullimore 42*) by 6 wickets

Sawley & LE Park (10pts) 169-7 [51 overs] (T Kietzmann 47) drew with Marehay (16pts) 212 all out [48.5 overs] (J Bradder 60, BHartley 55, T Kietzmann 3-71).

Stainsby Hall (22pts) 96-8 [39.2 overs] (D Wood 32*, L Terblanche 4-21) beat Cutthorpe (4pts) 91 all out [34.3 overs] (L Terblanche 38, D Smyth 6-41) by 2 wickets

‘the follow on’ Division 2

Clay Cross (5pts) 126 all out [45.1 overs] (J Holmes 3-34, A Bailey 4-38) lost to Langley Mill Utd (22pts) 127-7 [41.2 overs] (Thimal 53, P Bailey 34, H Wilmott 4-30, B Clarke 3-30) by 3 wickets.

Denby (19pts) 206-6 [46 overs] (L Glenn 58, M Payne 68, T Starr 3-43) drew with Shipley Hall (7pts) 133-9 [46 overs] (S Torr 56, T Starr 41*, F Kirk 5-30)

Nutbrook (22pts) 166-6 [37.5 overs] (L Kirk 33, Ri Henshaw 62, S Sanderson 36) beat Belper Meadows (6pts) 165 all out [43.3 overs] (A J Marsh 53, T Buckley 36, T Bentley 4-29) by 4 wickets.

Ockbrook & Borrowash (4pts) 64 all out [22.3 overs] (M Ball 3-21, S Ahmed 4-19) lost to Ambergate (27pts) 152-8 [46 overs] (D Whiteley 33, S Attenborough 3-26) by 88 runs

Burton Glass Division 3

Marehay (11pts) 97-8 [37 overs] (A Vickerage 43*, S Edge 3-22) match abandoned v Brailsford (12pts) 149 all out [46 overs] (D Player 40, D Hooley 4-24)

Wirksworth & Middleton (22pts) 156-4 [32 overs] (P Hindmarch 68*, B De Silva 57*, R Borland 3-47) beat South Wingfield (5pts) 152-8 [46 overs] (R Smith 80, S Lowe 3-25) by 6 wickets.

Croots Farm Shop Division 4N

Ambergate (3pts) 82 all out [39 overs] (T Coxhead 3-21, L Presland 4-12) lost to Swanwick Hall (22pts) 83-6 [32.5 overs] (T Rouse 3-15) by 4 wickets

Heanor Town (22pts) 217-4 [45 overs] (T Hessey 48, J Brear 85*, A Brear 54) beat Pilsley (7pts) 214-8 [46 overs] (S Bin Nasir 130, A Beeson 34, K Barber 4-47, A Mann 3-42) by 6 wickets.

Riddings (3pts) 116 all out [33 overs] (L Hinkley 4-25) lost to Breadsall (27pts) 216-4 [46 overs] (N Bradley 132*) by 100 runs

Viceroy Restaurant Division 4S

CN Wright (Codnor) Butchers Division 5N

Alfreton (27pts) 154-7 [46 overs] (D Robins 41, P Spencer 3-37) beat Belper Amateurs (5pts) 138 all out [42.5 overs] (S Dymond 46, T Bexon 3-28, D Robins 3-48, A Preistly 3-32) by 16 runs.

Belper Meadows (12pts) 168-8 [46 overs] (J Slater 98*) match abandoned v Ashover (12pts) 134-6 [41 overs] (R Cooke 40, A Turner 47).

Langley Mill Utd (6pts) cancelled v Sandiacre Town (6pts)

Matlock (27pts) 173-8 [46 overs] (D Mullaney 54, T Coey 44, P Stovey 5-43) beat Selston Town (4pts) 95 all out [31.1 overs] (E Blackburn 3-19, R Lowe 5-26) by 78 runs .

South Wingfield (11pts) 199-7 [45 overs] (M Dance 39, A Bacon 66, T Martin 40, S Wali 3-38) match abandoned v Duffield (14pts) 252-3 [46 overs] (S Muskett 165*, O Paish 63)

Geoff Cox Cars Division 6N

Breadsall (8pts) 144-8 [46 overs] (J Drew 76*, S Kooner 4-49) drew with Stainsby Hall (17pts) 182-7 [46 overs] (D Lounds 31, M Smith 37, J Gregson 36*, A Hodgkinson 3-31).

Shipley Hall (1pt) 112-7 [46 overs] (D O’Keefe 37, A Brooks 3-33) lost to Nutbrook (22pts) 113-1 [22 overs] (D Brooks 59*) by 9wickets

JSF Stainless Ltd Division 7N

Alfreton (7pts) 87-8 [49 overs] (J Heath 3-24) drew with Darley Dale (17pts) 161 all out [42.2 overs] (J Cooper 79, T Rooke 3-32, C Taylor 5-29)

Belper Amateurs (9pts) 114-6 [46 overs] (J Deeming 39*) drew with Wirksworth & Middleton (13pts) 137-8 [46 overs] (P Ashurst

36).

Marehay (22pts) 51-3 [17.1 overs] beat Kirk Langley (1pt) 50 all out [31.2 overs] (H Brocklehurst 4-2) by 7 wickets

Mugginton (10pts) 88-9 [42 overs] (A Docherty 31, A Bonsall 3-17, C West 4-3) match abandoned v Butterley Utd (15pts) 214-8[46 overs] (S Brown 55, J Burke 44, L Brassington 48*, J Anderson 3-20)

Sawley & LE Park (1pt) 48 all out [21 overs] (P Fletcher 7-27, G McDonough 3-18) lost to Heanor Town (22pts) 52-3 [17 overs] (J Carter 3-15) by 7 wickets.

Brookside Press Division 7S

Quarndon (27pts) 243-5 [46 overs] (R Dumelow 43, A Goodwin 126) beat Darley Abbey (3pts) 113 all out [44.1 overs] (M Woolley 33, S Hollis 3-3) by 130 runs

Eaton’s Jewellers Division 8N

Denby (2pts) 60 all out [39 overs] lost to Riddings (22pts) 63-5 [25 overs] (N Clarke 4-24) by 5 wickets

Pilsley (16pts) 178-9 [46 overs] (I Worthy 46, S Eaton 40, P Surve 4-52, M Cooper 3-37) drew with Belper Meadows (11pts) 166- 8 [46 overs] (T Hudson 40, P Hudson 31, I Worthy 3-29).

Swanwick Hall (27pts) 156-8 [41 overs] (J Hill 32, A Hine 35*, T Slowik 4-32, J Kelsall 3-45) beat Sawley & LE Park (4pts) 21 all out [20 overs] (R Leam 8-4) by 135 runs.

John Wallis (Consultancy) Division 9N

Ambergate (22pts) 67-5 [27.4 overs] beat Matlock (2pts) 65 all out [40 overs] (A Bannister 4-6) by 5 wickets.

Ilkeston Rutland (22pts) 87-5 [28.2 overs] (J Dunbar 37) beat Duffield (2pts) 85 all out [26.4 overs] (Ad Burnham 30*) by 5 wickets.

West Hallam WR (1pt) 92-8 [46 overs] (S Bonsall 4-26) lost to Codnor (22pts) 93-2 [24.4 overs] (D Colson 37*) by 8 wickets

Marston’s Pedigree Division 10N

Butterley Utd (22pts) 58-2 [11.1 overs] beat Eckington (1pt) 55 all out [18 overs] (D Kenney 4-17, S Parkin 4-7) by 8 wickets

Selston Town (18pts) 238-4 [46 overs] (J Chambers 39, L Harris 98, J Lemon 65) drew with Brailsford (8pts) 181-7 [46 overs] (B Saunders 47, S Matthews 31, R King 3-12).

Results for Sunday, June 24

Wright Cup, second round

Belper Amateurs cancelled v Sawley & LE Park

Codnor cancelled v Selston Town

Matlock cancelled v Derby Congs

Allestree cancelled v Rolleston

Trentside 222 all out [43.4 overs] (J Redfern 30, M Swati 47, A O’Donnell 39, J Richardson 3-36) beat Denby 91 all out [39 overs] (I Glenn 57*, L Brown 5-15, S Shelton 3-17) by 131 runs.

James Harwood Cup, second round

West Hallam WR cancelledv Hartshorne

Butterley Utd 87 all out [26.3 overs] (J Payne 4-22, C Howard 3-27) lost to Breadsall 177-7 [45 overs] (J Drew 44, R Clarke 3-17) by 90 runs

Harry Lund Cup, second round

Dunstall match abandoned v Ticknall 36-2 [10.2 o]

Derby Congs 125 all out [38 overs] (H Ahmed 50, W Abbassi 3-6, K Bailey 4-21) lost to Trentside 129-2 [28.4 overs] (B Fox 55*) by 8 wickets

Croots Farm Shop Division 4N

Chesterfield (6pts) cancelled v Riddings (6pts)