Cricket’s back, weather permitting!

SONY DSC

SONY DSC

0
Have your say

THE eagerly-awaited 2012 Cricket season gets under way this weekend with all the area’s teams hoping for a good start.

However, prospects for much play do not look good with the constant rains predicted to continue through to Monday.

Cricket fixtures for Week One

Saturday, April 21

Beechwood SAAB ECB

Premier League (noon start)

Chesterfield v Sandiacre Town

Lullington Park v Quarndon

Ockbrook & Borrowash v Denby

Rolls-Royce Leisure v Swarkestone

Spondon v Alvaston & Boulton

Ticknall v Dunstall

Abbey Glass Division 1 (12.30pm)

Clifton v Matlock

Eckington v Marehay

Ilkeston Rutland v Cutthorpe

Sawley & LE Park v Duffield

Stainsby Hall v Alfreton

Staveley Welfare v Elvaston

Burton Glass Division 2 (1pm)

Belper Meadows v Langley Mill Utd

Clay Cross v Shipley Hall

Denby v Aston on Trent

Nutbrook v Rolleston

Sandiacre Town v Ockbrook & B. 2

Tutbury v Ambergate

‘the follow on’ Division 3

Alvaston & Boulton v Trentside

Brailsford v Hilton

Holmewood v South Wingfield

Marehay v Spondon

Walton-on-Trent v Alrewas

Wirksworth & Midd. v Derby Congs

Croots Farm Shop Division 4N

Ambergate v Morton Colliery

Darley Dale v Ilkeston Rutland

Heanor Town v Breadsall

Pilsley v Swanwick Hall

Riddings v Chesterfield

West Hallam WR v Clowne Town

Viceroy Restaurant Division 4S

Burton v Darley Abbey

Dunstall v Lullington Park

Elvaston v Etwall

Quarndon v Mickleover

Swarkestone v Barton

Winshill v Ticknall

Geoff Cox Cars Division 5N

Alfreton v Sandiacre Town

Codnor v |Ashover

Duffield v Belper Amateurs

Langley Mill U v Selston Town

Matlock v Belper Meadows

South Wingfield v Denby

Derbyshire Cricket Society

Division 5S

Alrewas v Sawley & LE Park

Aston on Trent v Tutbury

Lullington Park v Rolls-Royce Leisure

Melbourne Town v Littleover Centurions

Rolleston v Clifton

Trentside v Allestree

CN Wright (Codnor_ Butchers

Division 6N

Ashover v West Hallam WR

Breadsall v Clay Cross

Chesterfield Barbarians v Nutbrook

Clowne Town v Eckington

Cromford Meadows v Stainsby Hall

Shipley Hall v Staveley Welfare

Engments Division 6S

Castle Donington Town v Spondon

Derby Congs v Abbots Bromley

Littleover Centurions v Wootton

Mickleover v Ockbrook & Borr.

Rosehill Meths v Uttoxeter

Stanton Elks v Brailsford

Marston’s Pedigree Division 7N

Alfreton v Wirksworth & Midd.

Belper Amateurs v Heanor Town

Cutthorpe v Butterley United

Kirk Langley v Darley Dale

Marehay v Wingerworth S

Sawley & LE Park v Mugginton

Brookside Press Division 7S

Barton v Ticknall

Darley Abbey v Hartshorne

Hilton v Ashby Town

Quarndon v Walton on Trent

Rolleston v Winshill

Yoxall v Elvaston

JSF Stainless Ltd Division 8N

Allestree v Holmewood

Denby v Belper Meadows

Little Eaton v Riddings

Morton Colliery v Pilsley

Ockbrook & Borr. v Sawley & LE Park

Swanwick Hall v Calow

Pope Machinery Division 8S

Alvaston & Boulton v Packington

Dunstall v Draycott & Hanbury

Etwall v Ashbourne

Marstons v Quarndon

Spondon v Melbourne Town

Trentside v Kings Bromley

Graham Hitchcock Elec. Contractors Division 9N

Ambergate v Clay Cross

Clowne Town v Nutbrook

Duffield v Matlock

Ilkeston Rutland v Codnor

West Hallam WR v Mickleover

Wirksworth & Midd. v Awsworth

Eaton’s Jewellers Division 9S

Alrewas v Burton

Derby Congs v Lullington Park

Hartshorne v Rosehill Meths

Swarkestone v Trentside

Tutbury v Brailsford

Uttoxeter v Alvaston & Boulton

Marston’s Pedigree Division 10N

Ashover v Cromford Meadows

Brailsford v Eckington

Butterley Utd v Stanton Elks

Cutthorpe v Kirk Langley

Selston Town v Darley Dale

John Wallis (Consultancy)

Division 10S

Ashbourne v Castle Donington Town

Clifton v Yoxall

Elvaston v Marstons

Hilton v Melbourne Town

Ticknall v Dunstall

Wootton v Rolleston